Investice do chytrých technologií v domě zlepší život nejen alergikům. Základem je tepelný komfort a zdravé klima

Když chceš cítit jaro, otevři si okno. Když chceš zdravě dýchat po celý rok, pořiď si rekuperaci. Tak by se daly shrnout dvě základní rady, týkající se kvality ovzduší v našich domovech. S nadcházejícím časem alergií a pylového zpravodajství je toto téma opět aktuální. Kýchající lidé to nebudou mít v době pandemie vůbec snadné a budou hledat bezpečné…

Investice do chytrých technologií v domě zlepší život nejen alergikům. Základem je tepelný komfort a zdravé klima

Když chceš cítit jaro, otevři si okno. Když chceš zdravě dýchat po celý rok, pořiď si rekuperaci. Tak by se daly shrnout dvě základní rady, týkající se kvality ovzduší v našich domovech.

S nadcházejícím časem alergií a pylového zpravodajství je toto téma opět aktuální. Kýchající lidé to nebudou mít v době pandemie vůbec snadné a budou hledat bezpečné útočiště u sebe doma. Najdou tam ale příznivější podmínky?

Čísla Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou nelítostná: Vnitřní prostředí je až 8krát více znečištěné než venkovní. Polovina obydlí je kontaminována těkavými látkami, formaldehydy (barvy, čisticí prostředky, vaření).  Až 96 % populace je vystaveno koncentracím jemných prachových částic překračujícím zdravotní limit WHO. Čtvrtina populace jsou alergici. A bohužel, děti vdechnou až dvakrát více znečištění než dospělí. (Viz infografika společnosti ALDES).

Pokud trávíme nyní v interiérech přes 80 % našeho času, na tom, co doma dýcháme, skutečně záleží. Neviditelní znečišťovatelé vzduchu způsobují, že se cítíme unavení, bolí nás hlava nebo trpíme nespavostí. Nemluvě o prachu a pylech, které k nám proudí zvenku otevřenými okny a způsobují alergické reakce.

Alarmující čísla Světové zdravotnické organizace v infografice společnosti ALDES.

Investujeme do moderních, soběstačných, nízkoenergetických domů, které po sobě zanechávají co nejmenší uhlíkovou stopu. Málokdo se ale zajímá, v jakém prostředí tráví většinu svého života. „Pasivní dům, když je špatně udělaný a má nefunkční technologie, může být větší zabiják než starý dům, kde protahuje,“ tvrdí Martin Husák, obchodní ředitel firmy NEOTA CZ. Rodinná firma vyrábí a propaguje systém stropního vytápění a doporučuje ho kombinovat s centrálním větráním vzduchu. Kde člověk může smysluplněji investovat peníze než do moderních technologií, které mu život nejen usnadní, ale také výrazně zlepší jeho kvalitu? Synergie stropního vytápění a chlazení s rekuperací zajistí v domě jak tepelný komfort, tak i zdravé klima.

Souhlasí s ním Petr Kopelent, jednatel firmy KOVAKO HK, která se specializuje na čistý a zdravý vzduch v interiérech. „Z domů jsme udělali neprodyšně uzavřené bubliny, v nichž dochází k hromadění škodlivin jako je prach, radon a organické těkavé látky,“ konstatuje. Jak se jich ale zbavit? Jak zajistit, že koncentrace těchto látek bude nízká a nebude naše zdraví ovlivňovat? Základem trvalá a důkladná výměna vzduchu. Vždyť koncentrace kysličníku uhličitého v ložnici obývané dvěma osobami je obvykle až trojnásobně vyšší než doporučený limit WHO. 

Větrání okny je základ, ale kvalita venkovních vzduchu je velmi rozdílná a limity prašnosti jsou překračovány po celé ČR. „Centrální rekuperace vám zajistí dostatek čerstvého vzduchu zbaveného pylu, prachu a dalších škodlivin, i když budete mít všechna okna zavřená,“ vysvětluje princip filtračního systému Petr Kopelent. Navíc nebude v bytě žádný nepříjemný průvan. A když pocítíte touhu nadýchat se jarního vánku, klidně okno otevřete. Systém se automaticky přizpůsobí situaci a jak okno zavřete, znovu nastolí rovnováhu.

Ventilace zajišťuje výměnu vzduchu, odstraňování vlhkosti a znečištění z interiéru a stálý přívod čerstvého vzduchu do obydlí. Větrání mění svůj výkon dle sensorů na těkavé organické látky a vlhkost. Filtrace venkovního znečištění zbavuje přiváděný vzduch pylu, jemných prachových částic a v případě speciálního požadavku i bakterií. „I když si klienti zvolí základní model rekuperace, kvalita ovzduší v domě či bytě se výrazně zvýší,“ zdůrazňuje Petr Kopelent. Zdaleka nemusí jít jen o novostavby. Řešení lze najít pro každou nemovitost, rezidenční bydlení i celé bytové domy. Pokud budete mít štěstí, můžete se v budoucnu dočkat zdravého prostředí i na pracovišti.

Zdravé dýchání zdravého vzduchu má výrazný dopad na zdravotní stav celých generací. Pokud jde o větrání obytných budov v ČR, od roku 2011 je upravuje norma ČSN EN 15665, která vyžaduje aktivní větrání. Realita je však často jiná. Informacím o alarmující kvalitě vzduchu v interiéru se věnuje malá pozornost a rekuperace není samozřejmou volbou ani u novostaveb. Stejně jako obnovitelné zdroje vytápění, které stát stejně jako rekuperace podporuje dotacemi Nová Zelená úsporám. A čeká se i na další vlnu tzv. kotlíkových dotací, která by měla být vyhlášena na podzim roku 2021.

Státní dotace lze získat i na tepelná čerpadla vzduch – voda, která u nás patří k nejrozšířenějším. Firma NEOTA CZ tepelná čerpadla pod vlastní značkou NeoRé vyrábí a svým klientům pomáhá se složitější administrací dotací. Celkem jim pomohla ušetřit už přes 7 milionů Kč. Lidé se podle obchodního ředitele firmy Martina Husáka často rozhodnou ušetřené prostředky investovat do dalšího zhodnocení svých nemovitostí a využít například progresivní systém stropního vytápění a chlazení. 

„Stropní vytápění funguje na principu slunce. Předává tepelnou energii do vytápěného prostoru sáláním přes sádrokartonové stropní desky,“ vysvětluje moderní způsob vytápění bez radiátorů Martin Husák. Strop funguje jako plošný infrazářič. Rozdíl teplot vzduchu v místnosti a otopné vody je tak malý, že nedochází k víření prachu. Navíc trvale prohřívané stěny nejsou náchylné k plísním, čímž se eliminuje další významný zdroj znečištění. Stropní topení můžete využívat také k ochlazování prostor a nebudete mít v domě žádné proudění vzduchu jako u klimatizace. Další plus pro alergiky.

Jednoduché a intuitivní ovládání přes mobilní aplikaci

Moderní technologie rekuperace můžete domem rozvést pod sádrokartonovým stropem společně se stropním vytápěním a zbavíte tak místnosti nejen radiátorů, ale i rozvodů, trubek a drátů. Interiér bude prostorný, vzdušný a variabilnější při vybavování nábytkem. Obě technologie spojuje snaha nabízet klientům co nejsnadnější a uživatelsky přívětivé ovládání jedním prstem prostřednictvím mobilní aplikace. Můžete tak mít své domácí klima pod kontrolou, ať už jste v práci, na cestách nebo ležíte na své oblíbené pohovce v obýváku.

Bez ohledu na to, kde bydlíme, v jaké životní fázi se právě nacházíme a kdo s námi sdílí společný domov, každý z nás chce žít ve zdravém prostředí a dýchat čistý vzduch. Ekologické vytápění a účinné větrání jsou cestou, jak toho dosáhnout alespoň za dveřmi svého domova.

Autor článku

Barbora Janečková tvůrkyně obsahu

Dohlížím na to, abyste všemu na webu rozuměli.