Ekologie a nové technologie jako životní styl - Domov 2.0
Odborníci z firmy NEOTA CZ vědí o tepelných čerpadlech NeoRé, fotovoltaice, stropním vytápění a chlazení tolik, že se rozhodli o své zkušenosti podělit i na sociálních sítích. Nový podcast Domov 2.0 odstartoval …
Martine, ty se s moderním způsobem vytápění, rekuperace a dalších technologií setkáváš každý den v práci. Proč je zkoušíš i ve svém domě?
Všechno začalo zhruba před osmi lety, když jsem se stěhoval a hledal nový domov. A do oka mi padl dům tady v Jankovicích, který už byl těsně před dokončením. Technologicky byl zabezpečený podlahovým topením a tepelným čerpadlem, které vytápělo budovu a ohřívalo teplou užitkovou vodu. Časem jsem se snažil dům vylepšit, doplnit, co mi tam chybělo. A tak jsem postupně doplňoval další technologie a zkoušel nové věci. Zvyšují nám kvalitu života a taky mi profesně pomáhají při jednání s klienty. Dokážu jim lépe poradit, spoustu věcí jsem si sám doma vyzkoušel a vím, co funguje a co nefunguje.
Jak to šlo postupně?
Samozřejmě všechno bylo o financích, hlavně ze začátku. Takže nejprve jsme se snažili za co nejmenší peníze a co nejrychlejším způsobem dům dokončit tak, abychom mohli bydlet. Po čtyřech letech jsme k tepelnému čerpadlu přidali stropní topení a chlazení. A rovnou jsme do podhledu přidali rekuperaci, zejména kvůli potížím s alergiemi. Loni jsme přidali fotovoltaický systém na střechu.
Je ten rozdíl v komfortu bydlení skutečně řádově lepší?
Určitě je. Hlavně máme nižší provozní náklady za celý rok. Můžeme si s rodinou dovolit nové aktivity, dovolenou. Nemusíme řešit úplně každou korunu v rámci cen energií. A máme doma komfortní teplotu, na které jsme se shodli s manželkou. Díky stropnímu systému, do kterého s tepelným čerpadlem pouštíme v létě chladnou vodu, držíme celých 365 dní v roce jednu teplotu. Můžu přejít z garáže přímo do koupelny a ta teplota je vždy stejná.
Proč jsi ke stropnímu vytápění a chlazení přidal i rekuperaci?
Rozhodujícím faktorem byly zdravotní potíže mě i mé dcery, oba máme alergii na prach a pyl. Proto jsme se rozhodli v domě namontovat rekuperační a větrací systém. Na jaře, když všechno kvete, je dům naše jediné útočiště, kde můžeme normálně fungovat, dýchat, žít bez jakýchkoliv potíží. Protože v domě není suchý vzduch, není tam vydýcháno a čerstvý vzduch prochází filtry, má to na nás velmi pozitivní zdravotní dopad.
Dá se tepelné čerpadlo propojit s populární fotovoltaikou?
My jsme to doma vyzkoušeli propojit a funguje to. Záleží na tom, co od toho čekáte a jak sofistikované řešení chcete. Moje hlavní myšlenka byla v tom, abych v případě přebytku energie ji mohl uložit do akumulace teplé užitkové vody nebo zapnout chlazení. Před časem jsme si s manželkou pořídili také elektromobil. Z hlediska krátkých dojezdů při rozvozu dětí do školy, školky a kroužků nám to dávalo smysl, protože v létě budeme mít přebytek energie a budeme ji ukládat právě do elektromobilu. Provoz je pak velmi výhodný a odpadá také výměna olejů a podobně.
Technologie ve vašem domě topí, chladí, čistí vzduch, ohřívají teplou vodu, nabíjí auto. Co bude dál?
Ještě bych doplnil, že jako zálohu jsme si pořídili mastková akumulační kamna. Bylo to na začátku války na Ukrajině a jako všichni jsem měl obavy, že nastanou potíže s dodávkami elektřiny a plynu. Chtěli jsme být doma částečně nezávislí a zajistit si zdroj na pevná paliva. Prostě jsem myslel na zadní vrátka, abych se i v případě nějaké extrémní situace dokázal postarat o svou rodinu.
Když je tolik různých vychytávek v domě, dokáže je vůbec někdo kromě tebe ovládat?
Díky tomu, že všechno funguje na jednom venkovním čile, na takzvané ekvitermní regulaci, a jednom tlačítku, tak to zvládne prakticky každý. Manželka i starší synové. Další naše děti jsou ale ještě tak malé, ani neví, čím se doma topí. Ráno se vzbudí a mají teplo.
Všechny ty technologie jenom užíváš nebo je dokážeš i sám namontovat, zprovoznit, nastavit?
Už zhruba před 12 lety jsem začal montovat solární termické systémy a poprvé jsem si přičichl k obnovitelným zdrojům. Když jsme ve firmě NEOTA CZ přidali do portfolia vlastní tepelná čerpadla, stropní vytápění a chlazení a fotovoltaické systémy, tak každý, kdo u nás pracuje, musí ty technologie znát do detailu. Musí být schopen je namontovat a vědět, jak to bude fungovat. I já. Učíme klienty, aby se na své domy dívali jako na celek a předem si ujasnili, co budou v domě potřebovat. Jen tak jim můžeme připravit řešení na míru.
Je ještě něco, co bys chtěl doma vyzkoušet?
Už možná jenom malou větrnou elektrárnu, ale uvidíme, jakým způsobem se budou vyvíjet jejich ceny. A do budoucna bych chtěl vyřešit akumulaci elektrické energie tak, abychom byli schopni si ji v zimě vzít zpátky.
Poptej moderní technologie