Kombinaci tepelného čerpadla a fotovoltaiky zkouším ve svém domě
Martin Husák, obchodní ředitel firmy NEOTA CZ, je velkým fandou nových technologií. Proto má jeho rodinný dům v Jankovicích všechny novinky pod jednou střechou. Povídali jsme si o tom, jak pohodlně se mu žije a kolik jeho koníček rodině doopravdy ušetří na provozu domácnosti. Jaké technologie ve svém domě aktuálně máte? Mám tepelné čerpadlo vzduch/voda s…
Martin Husák, obchodní ředitel firmy NEOTA CZ, je velkým fandou nových technologií. Proto má jeho rodinný dům v Jankovicích všechny novinky pod jednou střechou. Povídali jsme si o tom, jak pohodlně se mu žije a kolik jeho koníček rodině doopravdy ušetří na provozu domácnosti.
Jaké technologie ve svém domě aktuálně máte?
Mám tepelné čerpadlo vzduch/voda s podlahovým vytápěním, stropním vytápěním a pasivním chlazením, fotovoltaiku, rekuperaci a teď už i mastková kamna. Podotýkám, že jde o dům v nízkoenergetickém standardu.
Využíváte všechny technologie najednou?
Mastková kamna jsou jenom záloha pro případ, že dojde k nějakým zásadním změnám v dodávce či ceně energií. Jde o samostatný nezávislý zdroj tepla, kamna na dřevo, která ale mají obrovskou akumulační schopnost a postupně uvolňují teplo po dlouhou dobu. Právě proto jsou tak vhodná do nízkoenergetických i pasivních domů. Prostor nepřetápějí, ale pomalu vytápějí.
To krb nebo jiná kamna neumí?
Tyto zdroje tepla, jako je například krbová vložka, mají velký nominální výkon, který se nikde neakumuluje. Takže zatopíte, za chvíli máte v pokoji takové vedro, že musíte větrat, všude přetopeno. Jak ale v krbu vyhasne, je okamžitě zase zima. To mastková nebo kachlová kamna postupně uvolňují teplo ještě dlouho poté, co přestanete přikládat.
Dá se přežít zima jen s mastkovými kamny? Kdo přikládá, když jste v práci?
Z osobní zkušenosti vím, že stačí tři až čtyři hodiny naplno topit, spálím tak 4-6 kilogramů dřeva. Potom zavřu komín, přestanu topit a oheň postupně dohoří. I když nebudu doma, další dva dny se bude z kamen uvolňovat teplo. Pokud budu topit pravidelně cca 1 týden, objekt to vyhřeje celý a pak stačí jen obden na chvíli zatopit. Stěny naakumulují teplo. Navíc já mám doma stropní vytápění, které se při zvýšení teploty v místnosti začne chovat jako chlazení. Přes vodu v trubkách ve stropě mi oběhové čerpadlo postupně rozvede přebytečné teplo do všech místností v domě, což je velký bonus. Vše je samozřejmě dlouhodobá záležitost, která se projeví až při pravidelném zatápění.
Je teplo v domě jiné, když se topí dřevem, než když topí tepelné čerpadlo?
Pokud pominu vůni dřeva, v místnosti s mastkovými kamny je o několik stupňů vyšší teplota než na druhé straně domu. Není to skokový rozdíl, pro mě je příjemnější mít v ložnici chladněji, ale je to jiné, než když topí tepelné čerpadlo. Tam je zcela jiný princip, založený na nízké teplotě. Když přijdete do domu, je tam teplo, ale nevíte, odkud vlastně přichází. Je všude. Nic není horké ani studené, všechno v místnostech má stejnou teplotu.
Jak do toho zapadá fotovoltaika na střeše?
Fotovoltaika optimalizuje náklady na spotřebu elektřiny z distribuční sítě. Díky ní a díky optimalizaci nastavení chodu domácnosti jsem docílil snížení roční spotřeby o cca 40 %. Samozřejmě pořizovací cena fotovoltaiiky v roce 2022 byla hodně vysoká a pokud by ceny neklesly na úroveň roku 2024, byl by celý systém absolutně nenávratný. Pořídil jsem si to v tu dobu jen proto, protože jsem fanoušek technologií a proto, protože jsem měl tak jako každý druhý strach, co bude dál. Dále samozřejmě i proto, že se naši lidé musí naučit montovat technologie na našich domech a né na klientech.
Fotovoltaika jako taková se ve své podstatě nemůže nikdy vyplatit. Říkám to každému: Buď jezdíš v Bentley a máš na to, nebo jezdíš ve Fabii a stačí ti to. Nepotřebujete utrácet další peníze. Pořizovací cena fotovoltaiky je vysoká, i když nás do ní tlačí stát svými dotacemi. Baterie je třeba udržovat, mají omezenou trvanlivost a jejich likvidace přináší další ekologické problémy. Náklady jsou daleko větší než to, co ta fotovoltaika ušetří, to je třeba říct narovinu.
Takže pro nízkoenergetické domy nemá fotovoltaika velký smysl?
Smysl má každé energetické opatření, které vede k úspoře či částečné nezávislosti na dodavatelích. Jen je zapotřebí se na dům podívat jako na celek a zhodnotit, zda cesta pořízení fotovoltaiky je ta správná. Znovu opakuji, že finance, které musíme vynaložit na celý systém, nejsou pro běžnou domácnost zanedbatelné. Ale systém fotovoltaiky, který si zákazník zakoupí u nás spolu s tepelným s tepelným čerpadlem, umí spolu částečně komunikovat a můžeme tak ještě lépe optimalizovat chod domácnosti a případně upravovat prodej přetoků energie, které se dají prodat zpět do sítě.
V době, kdy svítí slunce a je teplo, nepotřebujeme topit a obecně máme menší spotřebu elektrické energie. Takže ta energie z fotovoltaiky může ohřívat teplou vodu, což vám ušetří třeba 8 tisíc Kč ročně. Když máte stropní vytápění a chlazení tepelným čerpadlem, ušetříte další 2 až 3 tisíce Kč za elektriku. Ale všechny domy s fotovoltaikou mají v létě velké přebytky a elektřina se stává doslova odpadem, který musíme zaplatit distribučním sítím. Pokud nemáte pro fotovoltaiku využití třeba pro ohřev venkovního bazénu, centrální větrání a chlazení, tak to skoro nemá smysl. Na energii za vaření neušetříte skoro nic. A životnost baterek je tak devět let.
Vy jste si nedávno pořídil domů i rekuperaci. Zlepšila nějak komfort bydlení?
Já jsem alergik a vnímám, jak se zvyšuje prašnost, množství pylů a plísní v ovzduší. Musím samozřejmě nějak fungovat a venku situaci neovlivním, ale můj dům je jediné útočiště, kde tomu dokážu uniknout. Rekuperace není o tom, že šetří další náklady na energii, ale může výrazně zvýšit komfort bydlení. Všechny pasivní domy jsou skoro vzduchotěsně uzavřené, takže je třeba větrat, abyste zvýšili přívod čerstvého vzduchu a okysličili si mozek. Rekuperace přivádí do domu odfiltrovaný, pylů a plísní zbavený vzduch nepřetržitě. Bez otvírání a zavírání oken. Křížový výměník také čerstvý vzduch částečně předehřívá. Takže konečně mohu celý rok v klidu spát a dýchat bez toho, že bych se dusil.
Platí, že čím více technologií v domě, tím lépe?
To určitě ne. Vždycky je to další stroj, o který je třeba se starat. Spotřebovává energii, potřebuje roční údržbu. Navíc pokud máte každou technologii od jiného dodavatele, všechno se to prodražuje a komplikuje. Nepodléhejte nějakému dotačnímu šílenství a nechte si poradit od odborníka, který navrhne řešení ideální přímo pro vaši rodinu a vaši nemovitost. Rozhodnutí je vždy jen na vás, ale je fajn mít pohled někoho zvenčí, kdo vidí dům jako celek. Technologie jsou dostupné a je jich dost. Měly by ale zůstat hlavně skvělým sluhou, který zlepší komfort našeho bydlení, ne ovládat naše životy.
Autor článku
Starám se o marketing firmy NEOTA CZ s.r.o., řídím webové projekty a tvořím obsah.