Jasan, Platan, Dub či Olše berou energii z přírody. Zelené vytápění v Zeleném dvoře

Jasan, Platan, Dub či Olše berou energii z přírody. Zelené vytápění v Zeleném dvoře

Typ objektu
Bytový dům
Rok instalace
2018
Tepelné čerpadlo
NeoRé TG TX a NeoRé TG EX
Kde
Buchlovice
Využití
stropní vytápění a chlazení, ohřev TUV

Technologie stropního vytápění pomocí tepelných čerpadel v novém bytovém komplexu

Dodávka technologií pro developerský projekt výstavby rodinných a bytových domů Zelený dvůr v Buchlovicích byla jednou z větších jednorázových zakázek firmy NEOTA CZ. Ze subdodávky se nakonec vyklubala roční spolupráce dvou malých českých firem. Obyvatelé čtyř nových domků a třicítky bytů ve třech bytových domech už topí a chladí stropy za pomoci tepelných čerpadel.

Výchozí situace

Komplex rodinných a bytových domů „Zelený dvůr“ je situován v okrajové části města Buchlovice. Jedná se o sídliště s moderním architektonickým vzhledem domů. Projekt sestává ze tří menších bytových domů (Jasan, Platan, Dub) a čtyř rodinných domů (Lípa, Olše, Habr, Bříza), které jsou odděleny zelenými klidovými zónami. Výstavba byla dokončena na konci roku 2020.

V roce 2018 oslovil firmu NEOTA CZ konkurenční dodavatel stropního vytápění (využívající jiné technologie stropního systému, kterým je potrubí přímo integrované v betonovém jádru) a chtěl udělat cenovou nabídku na zdroj vytápění/chlazení pro rozestavěné bytové domy v Buchlovicích. Developerská firma tam na svém vlastním pozemku realizovala projekt moderního bydlení Zelený dvůr. Počáteční spolupráce s původním konkurenčním dodavatelem ovšem nevyšla. Dodavatel stropů ze zakázky částečně vycouval a dodal jen poměrnou část systému.

Po delší době se ale ozval přímo majitel developerské firmy, že mají stavbu v rozpracovaném stavu a stále hledají dodavatele tepelných čerpadel. „Jako jedna z mnoha oslovených firem jsme měli dvě možnosti. Buď říct, tady máte tepelná čerpadla, a dát od toho ruce pryč. Nebo nabídnout kompletní řešení a vše vymyslet i se zapojením cizích stropních systémů,“ vzpomíná Martin Husák. Rozhodli se pro náročnější a pracnější řešení, které se snažili sladit s před- stavami zadavatele. Zástupci dvou malých českých firem se nakonec dohodli. Byla z toho nakonec spolupráce delší a rozsáhlejší, než to na začátku vypadalo.

Rozhodnutí firmy NEOTA CZ

Vedoucí vývoje Petr Kalabus navrhl projekt, který vyřešil propojení stropního systému, hydrauliku, navrhl celou kotelnu. Nakonec NEOTA CZ ale působila pouze v roli koordinátora, neboť zadavatel- ská firma si vzala svoje topenáře, a byla dodavatelem technologie do tří bytových domů.

Celý projekt byl od začátku úplně jiný než ostatní zakázky. „Vypadalo to jako největší jednorázová akce. Lákaly nás byty se stropním systémem vytápění a chlazení, protože díky každé zakázce se mezi lidi rozšiřuje povědomí o této technologii,“ vzpomíná na počáteční rozhodování obchodní ředitel firmy NEOTA CZ Martin Husák. „Chtěli jsme pochybovače přesvědčit, že se i bytový dům může vytápět stropem, a vymýtit předsudky, že to nelze, neboť teplý vzduch stoupá vzhůru,“ dodal. Firma chtěla ukázat, že se dá dobře bydlet za malé provozní náklady a v tepelné pohodě celý rok.

Byla to pro nás příležitost, která nám pomohla zpropagovat stropní vytápění a chlazení.

Martin Husák

Podle jeho slov rozhodlo i to, že developerská firma byla majitelem pozemků a realizovala svůj vlastní projekt. Tak jako o pár let dříve stavěla NEOTA CZ své nové sídlo.

Specifika realizace

Bytové domy
28 kW čerpadla s kubíkovou nádobou na akumulaci tepla/chladu topného systému.
Každý bytový dům má své tepelné čerpadlo, venkovní jednotka je umístěna na střeše.
Bezúdržbový reverzní systém, který se dvakrát ročně přepne z topení na chlazení a naopak.
O přepnutí systému rozhoduje správce budovy.
Automatické dotlakování a odplynění vody v systému.
Ohřev TUV mimo dodávku, v každém bytě soukromý ohřev vody.
Tepelná čerpadla jsou napojená na vzdálenou správu pomocí Neota Route on-line.
Rodinné domy
Dodávka stropních profilů, naše technologie a malé kotelny pro tepelná čerpadla.
Každý dům má svůj ohřev TUV a své tepelné čerpadlo.
Dva domy jsou rodinné, vlastníkem je vždy jedna rodina, a dva apartmánové, kde jsou dvě rodiny v jednom domě. Každý dům má svou kotelnu.

Apartmánové domy jsou řešeny tak, že každý má své tepel- né čerpadlo, které je venku (ne na střeše) a mají 400 l zásobník na teplou vodu, každá rodina má 200 litrů. Každá rodina má svůj termostat a je třeba pouze společně rozhodnout, kdy přepnout z topení na chlazení a naopak.

Dva rodinné domy mají tepelné čerpadlo Neoré TG TX, které zajišťuje topení, chlazení a ohřev TUV a vnitřní jednotky čerpadla jsou zabudované v koupelně (nebylo kam jinam je umístit).

Rizika a výzvy

„Byl to velmi atypický projekt“, přiznává Martin Husák. Navíc riskantní. „Sice jsme věděli, jak funguje náš systém stropního vytápění a chlazení, ale nevěděli jsme přesně, jak to bude s výkonem stropů od jiné firmy. Museli jsme to odhadnout a čekat, jak bude aktivace (nahřátí či ochlazení) betonového jádra trvat dlouho a jak to nakonec bude fungovat,“ vzpomíná na chvíle napětí.

Dodavatel technologie většinou zajišťuje i montáž. V případě Zeleného dvora se musela firma NEOTA CZ spolehnout, že technologii vytápění a chlazení zapojí někdo jiný, na nás zbylo zapojení kotelny a oživení systému. V tom bylo největší riziko celé zakázky.

„Nejhorší je, když někdo dodá kola a někdo motor. Když to potom špatně dopadne, nikdo se to nedozví, že to nebyla naše vina,“ konstatuje Martin Husák. V případě stropního vytápění je po instalaci všechno zakryté a čisté pod hotovými stropy. Fyzicky je vidět jen tepelné čerpadlo, které například za chybné zapojení hydrauliky vůbec nemůže. „Většinou se každá chyba sveze po tom, kdo je na očích,“ dodává.

Jak to dopadlo

Odvaha se nakonec vyplatila všem. Po koordinaci se subdodavatelem, který chybně zapojil termostaty, jsme vše odladili tak, aby technologie fungovaly správně. Ukázal se však další specifický problém – obyvatelé bytů a domů je neuměli správně ovládat.

„Proto jsme po dohodě s ředitelem stavební firmy lidem přenastavili topení na nižší hodnoty, které jsou v tomto systému nejefektivnější. Všichni měli dostatek tepla a nikdo neměl problém ani s teplou vodou,“ doplnil Martin Husák. U rodinných domů stačilo jedno školení majitelů, u majitelů bytů či apartmánů bylo třeba jezdit do Buchlovic opakovaně a znovu lidem vysvětlovat, jak to funguje. „Pochválili nás za snahu s majiteli bytů komunikovat. Dodnes, když někdo z nich zavolá, většinou do druhého dne reagujeme,“ zdůraznil Martin Husák.

Závěrečné shrnutí

Na přelomu let 2020/2021 se v Zeleném dvoře bydlelo a topilo celou zimní sezonu. Potvrdilo se, že jednotka tepelného čerpadla o výkonu 28 kW je při 60 -70 % provozního výkonu schopná bez problémů zvládnout vytápění bytového domu. Pro obyvatele byla novou zkušeností i letní sezona, kdy se začalo chladit.

Po odchytání chybiček má firma NEOTA CZ vlastní vzorové řešení pro bytové domy, které je funkční a dá se použít opakovaně.

Nemít vše pod kontrolou byla výzva, která nás posílila.

Martin Husák

„Nyní už si můžeme troufnout nejen na rodinné domy, ale umíme už spolehlivě vyřešit i bytové domy a velké komplexy,“ tvrdí Martin Husák. Podle jeho slov je ale důležité mít dohled nad všemi dílčími kroky. „Nejsme nadnárodní společnost, korporát, ale malá rodinná firma. Pokud uděláme chybu, může nám to zlomit vaz,“ připouští. Proto chtějí mít kvalitu montáží plně pod kontrolou.

„Zaměřujeme se na dodávku technologií vytápění a chlazení na klíč a se zárukou. V takovém případě se nebojíme žádné výzvy, pokud jde o velikost objektu či náročnost klienta,“ shrnuje zkušenost Martin Husák.

Stáhněte si celou případovku pro tisk