Za pár let budeme řešit spíše přehřívání budov než vyvíjet nové technologie k jejich vytápění
Rozhovor s šéfem vývoje firmy NEOTA CZ Petrem Kalabusem Firma NEOTA CZ je česká rodinná firma, která už 14 let vyrábí tepelná čerpadla pod značkou NeoRé. V současnosti se zabývají i progresivním způsobem vytápění a chlazení pomocí stropních profilů. Za úspěchem firmy s téměř 3,5 tisíci spokojených zákazníků stojí i skutečnost, že se dlouhodobě věnuje vlastnímu vývoji a…
Rozhovor s šéfem vývoje firmy NEOTA CZ Petrem Kalabusem
Firma NEOTA CZ je česká rodinná firma, která už 14 let vyrábí tepelná čerpadla pod značkou NeoRé. V současnosti se zabývají i progresivním způsobem vytápění a chlazení pomocí stropních profilů. Za úspěchem firmy s téměř 3,5 tisíci spokojených zákazníků stojí i skutečnost, že se dlouhodobě věnuje vlastnímu vývoji a sleduje nejnovější technologické trendy.
Vedoucí vývoje Petr Kalabus se v rozhovoru zamýšlí nad tím, kam celý obor směřuje a proč se nároky na technologickou vyspělost výrobků zvyšují exponenciálně.
Na co se ve své práci vývojáře a technologa zaměřujete především?
Od začátku máme ve firmě vlastní vizi, jak má tepelné čerpadlo vypadat a jak má fungovat. Tyto naše základní hodnoty se léty nemění, produkty samozřejmě ano. Protože vývoj jako takový je v Evropě velmi nákladný, specializujeme se výhradně na vývoj vnitřní jednotky tepelného čerpadla, její design a funkčnost. Původní výrobek samozřejmě prošel evolučními kroky až do dnešní podoby. Konstrukce elektrokotle je originální a nepoužívá ji žádný z našich konkurentů. Pokud jde o chladivovou technologii, využíváme jako subdodavatele firmy Toshiba a Fujitsu. Vnější jednotky tepelných čerpadel kupujeme a upravujeme podle svých představ.
Co je hlavním poznávacím znamením vašich výrobků?
Náš vývoj je postaven na tom, že výrobek musí obsahovat všechny technologie, které uživatel bude potřebovat. Základním kamenem je kompaktnost výrobku, který bude pokrývat všechny potřeby klienta tím nejefektivnějším a nejjednodušším způsobem. Když to porovnám s technologiemi v době před tepelnými čerpadly, tak jsme chtěli vyrábět něco technologicky vyspělého, a přitom tak jednoduchého, jako je plynový kotel, který se připojí na dvě trubky a pověsí na stěnu. Proto jsme se snažili do vnitřní jednotky umístit všechno potřebné, například elektrický rozvaděč, bivalentní zdroj nebo trojcestný ventil, který umožňuje ohřev teplé vody. Má v sobě zabudovanou i expanzní nádobu, která se už nemusí montovat někde externě. Vnitřní jednotka v našem provedení je malá nenápadná krabice a vleze se i do menšího prostoru, chodby nebo kuchyně.
Kolik produktových řad nabízíte?
My se specializujeme na rodinné domy běžné velikosti, kde mají naše výrobky největší využití. Pro firmu naší velikosti je problematické držet širokou modelovou řadu. Nabízíme v zásadě pět modelových řad: NeoRé, NeoRé TX, NeoRé EX, NeoRé Mini a připravujeme NeoRé Mini+. Výrobky mají stejný základ NeoRé, využívají stejné modulární technologie, ale jsou upraveny pro různé potřeby klientů.
Čím se liší?
NeoRé TX má v sobě i interní zásobník na teplou vodu, vypadá jako lednička. Nic dalšího k němu není třeba přidávat, je to kompaktní a prostorově úsporné řešení. Majitel takového výrobku potřebuje jen 0,36 m2 plochy. To v dnešních nízkoenergetických kompaktních domech přináší výrazný benefit. Ušetřené místo může využít pro pračku, sušičku a pod. Výkonnostně silnější NeoRé EX je také kompaktní, ale má zase nižší výbavu. Je to dané logikou věci, protože ty velké modely EX jsou využívané v komerčních prostorách. Tam se technologie liší instalace od instalace a není třeba vnitřní jednotku minimalizovat, aby se vešla do omezeného prostoru. Naopak NeoRé Mini a NeoRé Mini+ vychází vstříc klientům, kteří opravují starší nemovitosti a chtějí využít státních dotací na výměnu staršího zdroje vytápění (např. kotle na tuhá paliva) za ekologické tepelné čerpadlo. Řada Mini+ má silnější elektrokotel, aby i ve starších domech pokryla jednotka všechny specifické potřeby.
Skončil některý z vašich výrobků v propadlišti dějin?
Před lety jsme vyvinuli výrobky DUO, které měly vyšší výkon tepelného čerpadla díky dvěma venkovním jednotkám napojeným na jednu vnitřní jednotku. Toto řešení bylo určeno převážně pro větší komerční prostory. DUO už dnes nevyrábíme, protože naše nová čerpadla NeoRé jsou kaskádovatelná, tedy výkon můžeme zvyšovat jednoduše zapojením několika jednotek za sebe.
Na čem v současné době pracujete?
Pořád vylepšujeme software a služby. Dnes už stojí ovládání tepelných čerpadel a celých systémů na cloudech, vzdáleném přístupu, různých nadstavbových službách, které už s topnou technikou nemají nic společného. Důraz klademe na uživatelský komfort. Lidé si mohou ukládat a analyzovat data o provozu čerpadla. Vyvinuli jsme i vlastní mobilní aplikaci, kterou nabízíme zdarma. Také zavádíme nové chladivové technologie s ekologičtějšími chladivy a lepšími parametry. V nedávné době jsme přešli na chladivo R32.
NEOTA CZ má i vlastní zkušebnu. K čemu slouží a jaký má význam pro výrobu a servis?
Všechny výrobky, i chladivovou technologii od subdodavatelských firem, certifikujeme. To znamená, že musíme ověřit parametry. Když vyvíjíme nějaký výrobek a nové technologie, také musíme ověřit, jaké parametry dosahují. Na to se využívá právě zkušební komora.
Velkou část kapacity používáme na servisní činnost. Když se v porouchané jednotce něco mění, tak ověřujeme, jestli je po opravě všechno v pořádku. I když se úkony provádějí s nejvyšší pečlivostí, tak se může stát, že třeba chladidlo nebude parametry splňovat. Asi třetinu provozu zkušebny potřebuje vývoj na ověřování hlučnosti, zkušební provoz čerpadla, testování mechanických i elektrických parametrů výkonu.
V souvislosti s aktuální ekonomickou situací se nabízí otázka: Je vlastní vývoj ve firmě luxus, nebo nezbytnost?
Pro seriózní firmu je to nezbytnost. Firmy podnikající jiným způsobem tady existovaly: Majitelé vzali dostupnou technologii, dali tomu jiný kabátek a pustili výrobek do oběhu, aniž by jeho skutečné parametry znali nebo ověřovali. Tento „Klondike“ už je anachronismus. Poctivá firma, která se chce v tomto odvětví prosadit a být úspěšná, potřebuje vlastní vývoj.
Ty máš doma čerpadlo, na jehož vývoji ses podílel?
Nemám, protože jsem stavěl o něco dříve. V té době jsme byli do technologie tepelných čerpadel nadšení a myšlenka na podnikání v tomto oboru se teprve rodila. Takže topím a chladím vzduchotechnikou, která obsahuje tepelné čerpadlo, ale ne naše. Krok to byl tenkrát dobrý, ale technologie jdou moc rychle dopředu. Kdybych mohl stavět znova, chtěl bych topit a chladit stropy a mít k tomu tepelné čerpadlo.
Baví tě práce ve vývoji i po těch letech?
Já se rád učím a dokážu se nadchnout, takže pokud jsou nějaké nové výzvy, tak mě to baví. Potřebuju k práci nadšení, rád řeším problémy. Nejsem systematik, který by dělal něco plánovaně a jen proto, že se to musí. Přemýšlím nad konkrétním technickým problémem tak dlouho, dokud ho nevyřeším, nemusím ani jíst ani spát. I když vím, že se mi všechno určitě vyřešit nepodařilo, hlavně proto, že to přesahuje naše finanční možnosti. V některých oblastech nemůžeme konkurenci porazit, třeba pokud jde o venkovní jednotky tepelných čerpadel. Některé projekty jsme pragmaticky opustili, i když jsme jim věnovali čas a energii. Rozpočet rozhodl za nás.
Kde vidíš obor ekologického vytápění za 10 let?
V oblasti vytápění a chlazení rodinných domů, která nás nejvíce zajímá, dochází už nyní k posunu. U pasivních domů bude vytápění časem jen doplňková věc, kterou nebude třeba řešit takovou sofistikovanou technologií. Tepelné čerpadlo bude potřeba spíše ke chlazení přehřívaných prostor, protože i pasivní domy mají v interiéru tepelné zisky. Pokud jde o chladivové technologie, tady se vývoj ubírá pomalejšími evolučními kroky, neočekávám revoluci. Občas se objeví nějaké nápady na nové kompresory, ale v horizontu dvou tří let žádnou zásadní změnu neočekávám.
Je řešením přehřívaných interiérů stropní chlazení, které tak nadšeně propagujete?
Určitě ano. Naším záměrem je dodávat chladicí stropní systémy NeoMega, nic komfortnějšího asi vymyslet nejde. Technologie je skrytá pod stropními profily, v pokojích nejsou žádné radiátory ani foukající ventilace. Pocit tepelného komfortu je stále stejný, ať je za okny jakékoliv počasí nebo roční období. Lze chladit i pomocí rekuperace, ale pokud jde o komfort a celkovou funkčnost, není to se stropním chlazením srovnatelné.
Mají klienti stále vyšší nároky? Dá se jejich očekávání naplnit?
Celý technický byznys řeší, že nároky na technologickou vyspělost výrobků se zvyšují exponenciálně. Zavádění nových technologií, a to i těch nedávno vnímaných jako špičkové, už dnes lidé berou jako automatickou věc. Chtějí je mít doma. To klade vysoké nároky na technologickou vyspělost firem a samotná výroba je technicky náročná. Přirozeně vítězí firmy, které mají velké peníze, tedy hlavně nadnárodní korporace. Dotýká se to celého technického odvětví. Když se dnes podíváme na automobilky, před 30 lety bylo nemyslitelné, aby Mercedes, špička v technologiích, bral motory například od Renaultu jako v nedávné minulosti. Náklady na vývoj pokročilých technologií je prostě drahý i pro bohaté firmy.
Jak velkou roli v tom hrají certifikace?
Zásadní. Vývoj stojí obrovské peníze a je to náročné právě i kvůli certifikaci. Náročnost procesu schvalování výrobku je desetinásobně vyšší oproti dřívějším letům. Cena stoupla z 200 tis. Kč u jednoho výrobku až na 1 mil. Kč. To je už hodně. Pokud budeme muset certifikace rozšiřovat, už to bude otázka rentability a schopnosti se uživit. Firmy fúzují, aby přežily, kupují hotové technologie.
Dotkne se podobný trend fúzování firem i společnosti NEOTA CZ?
Možná se to dotkne i nás. Je jen otázkou, jak rychle to půjde. Uvidíme, co bude za pár let. Každopádně změny a přizpůsobení se novým podmínkám patří v podnikání k přirozenému vývoji.