Co umí solární panely na střeše domu

Narůstající zájem klientů o solární zařízení je způsobený státními dotacemi a rostoucími cenami energií. Lidi v takové době mají větší zájem o obnovitelné zdroje. Pokud uvažujete o využívání sluneční energie ve své domácnosti, připravili jsme pro vás malou rekapitulaci pro lepší orientaci v oboru. Pár tipů, nad čím se zamyslet a co si dobře spočítat…

Co umí solární panely na střeše domu

Narůstající zájem klientů o solární zařízení je způsobený státními dotacemi a rostoucími cenami energií. Lidi v takové době mají větší zájem o obnovitelné zdroje. Pokud uvažujete o využívání sluneční energie ve své domácnosti, připravili jsme pro vás malou rekapitulaci pro lepší orientaci v oboru. Pár tipů, nad čím se zamyslet a co si dobře spočítat dřív, než se rozhodnete investovat do panelů na střeše domu.

Víte, jaký je rozdíl mezi solárními panely, fotovoltaikou a termikou? Všechno jsou to solární panely, bez ohledu na přidružené názvy, jen každý panel vyrábí něco jiného. Dnes se používají dva základní solární systémy.

1. Fototermika

    Prvním je fototermika, která má v zařízení nemrznoucí směs (nejčastěji propylenglykol). Médium protéká systémem a v selektivní vrstvě se ohřívá od slunce. Pomocí oběhového čerpadla jde dolů do výměníku. Energie z média ohřeje například vodu v bojleru nebo se dá využít k přitápění.

    2. Fotovoltaika

    Druhým je fotovoltaický systém. V solárním kolektoru neproudí žádná teplonosná kapalina, ale jsou tam buď monokrystaly nebo polykrystaly křemíku. Když svítí slunce na selektivní vrstvu panelu, dochází k tepelnému přechodu, který vyrábí stejnosměrnou energii. Ta putuje do měniče, který ze stejnosměrné energie udělá střídavou složku, kterou využijete při provozu domu, třeba při svícení nebo vaření.

    Fotovoltaika vyřeší část spotřeby elektrické energie a část nákladů na ohřev teplé vody. Když venku svítí slunce, fotovoltaika v tu chvíli energii vyrábí a dům ji spotřebovává. Solární systémy jsou schopny snížit roční náklady na ohřev vody na desetinu nákladů. Ale je třeba si dobře rozmyslet, kdy se vám investice vrátí.

    Pokud solární zařízení pokrývá v zimě 100 % potřeby domu, v létě, kdy se netopí, dává mnohem víc energie, než dům spotřebuje. Baterky nabije za dopoledne a zbytek času zařízení stojí a přebytky buď přetečou do sítě nebo odpojovač odpojí kolektory. Pokud by vás toto řešení stálo 100 tis. Kč navíc a ušetřili jste 2 tis. Kč ročně oproti jinému řešení, tak se investice do sofistikovaného systému nikdy nevrátí.

    Nezapomeňte si proto spočítat poměr vstupních nákladů na pořízení ke skutečné úspoře nákladů. Často dojdete k závěru, že je lepší nedělat nic a naučit se žít úsporněji s tím, co už máte.

    Produkty

    • rychlá instalace
    • s baterií
    • záruka 10 let
    • nabíjecí stanice
    Více o Solax

    Autor článku

    Barbora Janečková tvůrkyně obsahu

    Dohlížím na to, abyste všemu na webu rozuměli.

    Obsah článku

    Související články

    Jak získat dotaci na fotovoltaiku v roce 2024

    Je to nad slunce jasné! Fotovoltaické systémy sníží provozní náklady a zhodnotí vaši nemovitost.

    Číst dál
    Fotovoltaiku testujeme na vlastních domech

    I když je NEOTA CZ tradičním výrobcem tepelných čerpadel, začínáme se nově věnovat i fotovoltaice. V kombinaci se zdrojem, který umí topit, chladit a ohřívat vodu, jde totiž o ideální spojení,…

    Číst dál